Az oszteoporózis - vagy más néven csontritkulás - a csontok megbetegedését jelenti, amely során a csonterősség csökken, és a csonttömeg, illetve szerkezet lassan leépül. Ez a kor előrehaladtával törésveszélyhez és törésekhez vezet.
A legtöbb törés csípőtájékon, alkaron, és a csigolyatestben következik be. Normális fejlődés során a csontok gyerekkortól kezdve épülnek fel, és maximális erősségüket kb. a 30. életévben érik el. A kor előrehaladtával a csonttömeg lassan csökken, aminek következtében a csontok könnyebben törnek. Amennyiben azok a gének hibásak, amelyek a csontfelépítésért felelősek, nem tudják feladatukat helyesen ellátni. Ez a kor előrehaladtával erősebb csonttömeg-csökkenéssel és csonttörésekkel jár.
80%-a a csontritkulásos eseteknek a változó koron túlesett nőket érinti, mivel az ösztrogén csontvédő hormont ekkor a szervezet már nem termeli. Ez a betegség nagyon elterjedt és az 50 évnél idősebb nők mintegy harmadánál diagnosztizálnak csontritkulást.
Az ösztrogén női nemi hormon a nőknél döntően a csontok felépítéséért felelős, ezért azok a nők különösen veszélyeztetettek, akiknek életük során alacsony volt az ösztrogén szintjük (pl. későn kezdődő havi vérzés, a változókor korai beköszöntése).
Férfiaknál az időskori csontritkulás a 70. életév felett gyakran fordul elő. Habár több nőt érint a csontritkulás, ez a betegség mindkét nemet érinti és az olyan kockázati tényezők, mint pl. a nem megfelelő étkezés és egészségtelen életmód felgyorsítja. Az egészséges csontok számára a kálcium egy nagyon fontos tápanyag alkotórész, amely sok más funkció mellett a csontfelépítésben is részt vesz. A csontok a szervezet számára kálciumraktárként működnek de hiányjelenségek esetén leépülnek, hogy a kálciumot a szervezet más fontos folyamatokhoz rendelkezésre bocsássa. A D-vitamin, amit a szervezet csak a nap UV sugárzás hatásából tud termelni, szintén fontos a kálcium táplálékból való felvételéhez. Mivel éppen az idősebb emberek kevesebbet tartózkodnak a napon, gyakran D- vitamin hiány lép fel, amelynek negatív következményei vannak a csontok egészségére.
Lassú kialakulás
A megbetegedés kezdetén legtöbbször nincs semmilyen tünet, és néhány embernél csak akkor ismerik fel a betegséget, amikor csonttörések lépnek fel. Eddig az időpontig a csontok már olyannyira tönkremennek, hogy kis traumára vagy terhelésre, mint pl. lehajlás vagy egy nehéz táska emelésekor csonttörés következik be.
Ha a betegséget csak ekkor diagnosztizálják, a kezelés alapelve a lehetséges esések elkerülése és a csontsűrűséget lehetőség szerinti növelése. Ezt a kálciumban és D-vitaminban gazdag étkezéssel, elegendő mozgással és a csontanyagcserébe beleavatkozó gyógyszerek alkalmazásával érik el.
A legjobb ellenszer a csontritkulás ellen mindenesetre a megelőzés. Minél hamarabb felismerjük a betegséget, annál hatékonyabban befolyásolható a csontépítés. Pontosan ez teszi ezt a géntesztet értékessé az egészség megőrzésében. Az ember megismeri az egyéni megbetegedés kockázatát és a betegség kialakulását személyre szabott megelőzési programmal gyakran teljesen meg lehet akadályozni.