A cukorbetegség egy jóléti betegség, ami elsősorban az fejlett országok népességét sújtja, ahol mindenféle élelmiszer korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre.
A legfontosabb kockázati tényezők, amelyek a cukorszabályozásban szerepet játszanak a túlsúly, a mozgáshiány és a hibás gének, tovább fokozzák egyes emberek számára a diabétesz kockázatot.
Cukor - sejtjeink üzemanyaga
A cukor tulajdonképpen üzemanyag sejtjeink számára, amit a vér szállít az oxigén és sok más fontos tápanyaggal együtt. A vérben lévő magas cukorszint mérgezi a sejteket és megakadályozza, hogy feladatukat megfelelően ellássák. Ezért a testnek van egy mechanizmusa, amelyik a cukor mennyiségét, a vércukorszintet pontosan szabályozza, és mindig a normális értékeken belül tartja. Ha egy cukorban gazdag étkezés során túl sok cukor kerül a vérbe, a szervezet elkezdi a cukrot a vérből kiszűrni és elraktározza. Ha azonban a szervezet sokáig nem kap táplálékot, felhasználja tárolt cukrot és a véráramba juttatja azt. Ily módon állandó marad a vércukorszint, ami biztosítja, hogy minden sejt optimálisan el legyen látva tápanyaggal.
A cukorbetegség
Az életkor előrehaladtával ez a pontos szabályozás lassan felborul és bizonyos kockázati tényezők, mint pl. a mozgáshiány, a túlsúly, vagy a hibás gének, amelyek a vércukor szabályozást vezérlik, felgyorsítják az szabályozás romlását. Így fordulhat elő néhány embernél, hogy a vércukorszint emelkedik, és ez testi panaszok sokaságát idézi elő, egészen az életveszélyes állapotig. Ebben az esetben beszélünk cukorbetegségről, amely feltétlenül orvosi kezelést igényel.
A vércukor hibás szabályozásával gyakran olyan kísérőbetegségek lépnek fel, mint pl. a magas vérnyomás, a vérzsírok zavara, véredény- és szervkárosodás, mint pl. vese, egészen a vakságig. Ahhoz, hogy a cukorbetegeket megóvjuk a következmények némelyikétől, a vércukorszint következetes és rendszeres ellenőrzésére van szükség.
Kockázat megítélés egy génteszt segítségével
Ezeknek a géneknek az elemzése révén jobban meg lehet becsülni a cukorbetegség kockázatát. Azok a személyek, akiknél megállapították, hogy jelentős a cukorbetegség kockázatuk, különös hangsúlyt fektethetnek a megelőző intézkedésekre, ezzel a cukorbetegség megjelenését sok esetben teljesen megakadályozhatják és egészségesek maradnak.
A cukorbetegség tünetei
Sok cukorbetegnél évekig nem jelentkezik meghatározható tünet és így a betegséget sokáig nem ismerik fel és nem kezelik.
Amikor a tünetek megjelennek, legtöbbször nem azonosíthatóak, mint p
- fáradtság, teljesítménycsökkenés és levertség
- gyengeség érzet
- állandó éhségérzet, vagy étvágytalanság
- súlygyarapodás, vagy veszteség
- depresszió
- érzékenység fertőzésekre, különösen húgyúti fertőzések gyakori fellépése
- bőrgomba és gennyes bőrgyulladások
- nőknél: a ciklus kimaradása
- látási zavarok
- időnként sűrűsödő szomjúságérzés és sűrű vizelési inger
- viszketés
- keringési zavarok, általában helyzetváltoztatáskor
- izomgörcsök